prawo autorskie

Wdrożenie regulacji dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z utworów w sieci staje się coraz bardziej problematyczne

Zapraszamy do lektury artykułu red. Elżbiety Rutkowskiej pt.„Spór o tantiemy z VOD wciąż trwa. Wdrożenie regulacji coraz bardziej problematyczne", opublikowanego w Dzienniku Gazeta Prawna 6 maja 2024 r.

Tantiemy autorskie z internetu: jak korzyści nielicznych przekuć w sukces wszystkich

Zachęcamy do przeczytania artykułu mec. Janusza Piotra Kolczyńskiego "Tantiemy autorskie z internetu: jak korzyści nielicznych przekuć w sukces wszystkich", z komentarzem do zaproponowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych w zakresie wynagrodzeń autorskich (tzw. tantiem z internetu).

Spór Radia 357 z ZAiKS. Chodzi o wysokość stawki opłat dla autorów piosenek - komentuje mec. Janusz Piotr Kolczyński

Nadające w internecie Radio 357 nie akceptuje zaproponowanej przez ZAiKS stawki opłat dla autorów piosenek. Chce aby to Sąd ustalił wysokość opłaty. Pozew o ustalenie stosownej stawki wynagrodzenia autorskiego jest już w Sądzie.

"Luksemburski trybunał ma z roku na rok coraz więcej pracy" - zapraszamy do przeczytania artykułu z "Dziennika Gazety Prawnej" z komentarzami mec. Janusza Piotra Kolczyńskiego

Z Polski do TSUE trafiło w 2022 r. tylko 39 pytań. Z zakresu prawa autorskiego chyba żadne. Polscy sędziowie uznają pytania do TSUE raczej za zbędny formalizm. Wydłużyły się też niestety postępowania przed TSUE, choć idą zmiany.

️Co robić gdy sztuczna inteligencja w niewłaściwych rękach, robi więcej szkód niż pożytku?

Zapraszamy do lektury komentarza mec. Janusza Piotra Kolczyńskiego dla Dziennika Gazety Prawnej. Artykuł dotyczy bulwersującego przykładu "cudownego" ożywienia przez media niemowlęcia, mówiącego ludzkim głosem, aby tylko się klikało.

Sukces prawników Kancelarii w precedensowej sprawie przed Sądem ds. Własności Intelektualnej w Warszawie o ochronę praw autorskich i udzielenie informacji

W sporze z pewną dużą stacją telewizyjną złożono wniosek o zobowiązanie stacji do udzielenia informacji. Sąd pominął ten wniosek jak zwyķły wniosek dowodowy (art. 235 i n. k.p.c.) a ponadto odmówił uzasadnienia tego postanowienia uznając je za niezaskarżalne. Ocenił więc dowód przed jego formalnym ujawnieniem oraz pozbawił stronę prawa do kontroli swego rozstrzygnięcia.

Sądowy finał filmowego hitu. Prokuratura oskarżyła producenta „Planety Singli” o zabór tantiem".

Czy producent filmu może z dnia na dzień pozbawić twórcę tego filmu tantiem audiowizualnych? Okazuje się, że może. Tak przynajmniej pomyślał producent kinowego hitu „Planeta singli” z 2016 r.

Projekt ustawy o zawodzie aktora i nowy model opłaty reprograficznej

Dziennik Gazeta Prawna (DGP) w ostatnim czasie ocenił projekt nowej ustawy o zawodzie aktora. Projekt ma wprowadzić nowy model opłaty reprograficznej od producentów, importerów i sprzedawców sprzętu lub nośników używanych do kopiowania utworów w ramach dozwolonego użytku prywatnego.

Subscribe to prawo autorskie

C.R.O.P.A. Kancelaria Radcowska

Ttelel. + 48 22 270 12 98

 

home

Al. Jana Pawła II 22

00-133 Warszawa

mail

info@cropa.org

NIP: 586-148-91-17; REGON: 015824293

 

Kontakt / Jak dojechać ?