Spór Radia 357 z ZAiKS. Chodzi o wysokość stawki opłat dla autorów piosenek - komentuje mec. Janusz Piotr Kolczyński

📻 Radio 357, nadające w Internecie, nie może się dogadać z ZAiKS-em odnośnie do stawek wynagrodzeń autorskich za muzykę, pisze dziś (21.02.2024 r.) w "Dzienniku Gazecie Prawnej" red. Elżbieta Rutkowska.
 

Poniżej kilka screenów z DGP, z komentarzami mec. Janusza Piotra Kolczyńskiego do sytuacji procesowej w jakiej znalazły się strony tego sporu, a także parę dalszych uwag procesowych:

📍Spory o stawki wynagrodzeń autorskich to problem nie nowy. Odkąd sięgam pamięcią jako pełnomocnik procesowy, nigdy nie były to sprawy łatwe, a stawki wynagrodzenia ucierały się w toku licznych postępowań sądowych oraz ugód. Najczęściej ucierały się w dół w stosunku do wyjściowych propozycji organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Często w sprawę włączany był biegły.

📍Kiedyś stawkę wynagrodzenia mogła ustalać także Komisja Prawa Autorskiego, która do 2010 r. miała takie kompetencje procesowe w postępowaniu cywilnym. Ale to już przeszłość.

📍Obecnie arbitrzy Komisji Prawa Autorskiego, mogą jedynie mediować w razie sporu między użytkownikiem a organizacją taką jak ZAiKS, aby zakończyć ten spór polubownie.

📍Ponieważ organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi najczęściej nie dysponują tabelami wynagrodzeń autorskich zatwierdzonymi przez Komisję Prawa Autorskiego, proponowane przez nie użytkownikom stawki trzeba uznać za zaproszenie do negocjacji i prywatne cenniki tych organizacji.

📍Specyfika tej konkretnej sprawy radia 357 jest taka, że radio postanowiło wykazać się aktywnością procesową i wyprzedziło ZAiKS składając, jako pierwsze, pozew o ustalenie stosownej stawki wynagrodzenia autorskiego przez sąd. Zrozumiałem, że podstawą powództwa jest art. 189 k.p.c. Ciekawe czy pozew radia nie wstrzyma organizacji przed złożeniem własnego pozwu o odszkodowanie, który został już przez ZAiKS zapowiedziany. Pozew o ustalenie powinien być chyba tzw. powództwem dalej idącym niż pozew o odszkodowanie.

📍Sprawa jest na pewno rozwojowa dla wszystkich innych stacji radiowych w Polsce.

Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/9438308,spor-o-tantiemy-z-internetu-niektorzy-chca-placic-mniej.html

 

123456

 

C.R.O.P.A. Kancelaria Radcowska

Ttelel. + 48 22 270 12 98

 

home

Al. Jana Pawła II 22

00-133 Warszawa

mail

info@cropa.org

NIP: 586-148-91-17; REGON: 015824293

 

Kontakt / Jak dojechać ?