Sądowy finał filmowego hitu. Prokuratura oskarżyła producenta „Planety Singli” o zabór tantiem".

O tej sprawie, w którą zaangażowani są prawnicy kancelarii C.R.O.P.A., mec. Janusz Piotr Kolczynski oraz mec. Dominika Sułecka-Tosza, napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

➡️Prokuratura uważa, że producent „Planety singli” popełnił przestępstwo wprowadzenia w błąd Stowarzyszenia Filmowców Polskich ZAPA oraz dokonał celowego zaboru tantiem. Wniosła właśnie przeciwko niemu akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Warszawie (sygn. akt IV K 1148/22).

➡️Sprawa przedstawia się interesująco. Po blisko czterech latach od premiery „Planety singli” w 2016 r. producent postanowił w 2020 r., w odwecie za wytoczone mu spory sądowe, przepisać na siebie i inne osoby bez ich wiedzy, wszystkie udziały autorki oryginalnego scenariusza do filmu, Urszuli Zofii Antoniak. Ją samą uznał za dostarczycielkę pomysłu a jej wkład sprowadził do wymyślenia tytułu filmu. Odmówił także wypłaty zysków za remake „Planety singli” w Litwie w 2020 r. oraz za sprzedaż tzw. opcji na nakręcanie kolejnego remake’u w USA.

🎥 Urszula Antoniak jest nagradzaną na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, reżyserką i scenarzystką filmową. Od lat mieszka na stałe i tworzy w Holandii.

📌Autorka postanowiła dochodzić swych praw w sądzie cywilnym oraz na drodze karnej. Pozwała producenta, Radosława Drabika,* jego spółkę GIGANT FILMS oraz największego prywatnego nadawcę w Polsce, spółkę TVN. Zawiadomiła także prokuraturę o możliwości popełnienia przez producenta przestępstwa wprowadzenia w błąd SFP-ZAPA i zaboru tantiem.

*Imię i nazwisko producenta podano za jego zgodą udzieloną do mediów.

picture 2

Picture 1

C.R.O.P.A. Kancelaria Radcowska

Ttelel. + 48 22 270 12 98

 

home

Al. Jana Pawła II 22

00-133 Warszawa

mail

info@cropa.org

NIP: 586-148-91-17; REGON: 015824293

 

Kontakt / Jak dojechać ?